Poznań, ul.Szamarzewskiego 17/3

Ośrodek
Doskonalenia
Nauczycieli

Jednym z wyzwań przed jakimi stoi nauczyciel jest zapewnienie uczniom dobrych warunków do uczenia się. Poza dostarczaniem dzieciom i młodzieży ciekawych dla nich treści, towarzyszeniem im w rozwoju czy wspieraniem w trudnych sytuacjach niezwykle istotne jest, aby lekcje przebiegały w sposób niezakłócony, zgodnie z przyjętym przez nauczyciela planem. Część uczniów jednak ma trochę inny „pomysł” na przebywanie w szkole niż spokojne nabywanie nowej wiedzy i umiejętności. Co z tym zrobić? Podczas szkolenia przedstawiamy techniki adresowane do całej klasy - strategie, które niwelują większość niepożądanych zachowań uczniów. Pokazujemy też jak reagować na uczniów, którzy wymagają silniejszych reakcji i działań – zarówno od strony wygaszania zachowań niepożądanych, jak i wzmacniania tych, które chcemy utrzymać.

Proponowany program szkolenia (3 godz. zegarowe):

dyscyplina

1. Profilaktyka zachowań niepożądanych

• Diagnozowanie motywacji do zachowań niepożądanych
  • Budowanie zaciekawienia u uczniów podczas lekcji
  • Oddawanie uczniom wyboru

2. Zasady w klasie - jak przygotować "żywy" kontrakt

• Wprowadzanie kontraktów klasowych
  • Nauka przestrzegania zasad
  • Wydawanie uczniom poleceń
  • Nagradzanie zachowań konstruktywnych
  • Prawo do błędu – inne metody zachęcania uczniów do stosowania zasad

3. Reagowanie na nieprzestrzeganie zasad

• Gry władzy – nowa pespektywa patrzenia na łamanie dyscypliny
  • Stosowanie paradoksu
  • Stopnie reakcji na łamanie zasad – przykłady

Proponowany program ramowy możemy dowolnie modyfkować, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie Państwa kadry.