Poznań, ul.Szamarzewskiego 17/3
odn@progresfera.edu.pl
+48 61 662 85 66

Niepubliczny
Ośrodek
Doskonalenia
Nauczycieli


W cyberświecie czeka na uczniów wiele zagrożeń. Zagrażające treści na stronach, możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnie groźnymi osobami, wszechobecny „hejt”, kradzież danych osobowych – to codzienność uczniów, spędzających część swojego czasu w sieci. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o uzależnieniu od Internetu: można przyjąć, że każdy nauczyciel przynajmniej raz, a prawdopodobnie znacznie częściej, zetknął się z takim przypadkiem. Jednocześnie jednak cyberświat to niesamowite możliwości: jeszcze nigdy wiedza nie była tak dostępna, jeszcze nigdy utrzymywanie kontaktu z ludźmi z całego świata nie było tak proste. Prawdziwa profilaktyka cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu nie polega wyłącznie na ostrzeganiu uczniów przed zagrożeniami i wyposażaniu ich w kompetencje „ochronne”, lecz również – na pokazaniu sposób konstruktywnego korzystania z sieci.

 

Program realizujemy we współpracy z pracownikami szkoły – część zadań wykonują nasi specjaliści, część – nauczyciele z danej placówki.

 

 

Program profilaktyczny zakłada następujące punkty realizacji:

 

Cyberświadomi

 

Dokładny opis działań i przebiegu realizacji znajdziecie Państwo w pliku: 

 

pdf

 

 

Program profilaktyczny „Cyberświadomi” odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnej szkoły

 

Początki programu profilaktycznego CYBERŚWIADOMI związane są ze szkoleniami z zakresu reagowania na agresję, przemoc i cyberprzemoc. Dyrektor Ośrodka, pani Henryka Jurkowska-Klupś zwróciła uwagę na to, że część nauczycieli nie wykorzystuje materiałów z zakresu przeciwdziałania cyberprzemocy, ponieważ słabo rozumieją wirtualny świat. Dlatego zaproponowała przygotowanie szkolenia „Nauczyciel cyfrowy, nie analogowy” – na którym nauczyciele nie tylko poznają najbardziej popularne portale i serwisy w praktyce, lecz również poznają współczesnych idoli, język i zainteresowania uczniów, do których mogą nawiązywać podczas zajęć edukacyjnych. Szkolenie to, prowadzone w pracowniach komputerowych, nadal jest w ofercie Ośrodka i cieszy się zainteresowaniem.

 

Dzięki uczestnictwu w konferencjach „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” oraz szkoleniach z zakresu Pozytywnej Profilaktyki Jacka Pyżalskiego eksperci NODN Progresfera postanowili rozszerzyć ideę programu profilaktycznego o pozytywne strony korzystania z sieci. Tak oto powstała pełna koncepcja, uwzględniająca zarówno profilaktykę zachowań ryzykownych, jak i budowanie umiejętności efektywnego wykorzystania Internetu do rozwoju edukacyjnego i osobistego.