Przedszkola leśne w edukacji przedszkolnej

Współczesny człowiek coraz mocniej cierpi na tzw. „zespół deficytu natury”. Świat przyrody próbuje nam zastąpić technologia. Tymczasem nawet najlepsze efekty specjalne wykorzystywane w filmach i grach komputerowych nie wyprą i nie przybliżą tajemnic natury tak, jak jej bezpośrednie doświadczanie.

Z pomocą w odzyskaniu autentycznych relacji człowieka ze światem przyrody przychodzi idea edukacji leśnej. Tzw. przedszkola leśne, bo o nich tu mowa, są odpowiedzią na problemy współczesnego dzieciństwa i wyzwań, jakie ono stawia. Okazuje się, że zabawa i nauka nie muszą być ograniczone czterema ścianami, a natura może zapewniać wszechstronny rozwój. Warunki zewnętrzne mogą sprzyjać nabywaniu życiowych umiejętności takich, jak np. samodzielność, odpowiedzialność, praca zespołowa, uważne obserwowanie i wyciąganie wniosków. Każde dziecko może zostać odkrywcą, a przyroda dodatkowym nauczycielem. Bez dywanu, bez sufitu, w myśl skandynawskiego powiedzenia „nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”.

Podczas szkolenia pokażemy konkretne wskazówki oraz propozycje zabaw i zajęć, które ułatwią organizację pracy z przedszkolakami oraz będą inspiracją do twórczych rozwiązań. Nie zabraknie sprawdzonych sposobów działań możliwych do realizacji w warunkach publicznych przedszkoli.

Czas na las! Przedszkola leśne w warunkach powszechnej edukacji przedszkolnej

Program szkolenia

  • „Zespół deficytu natury” – czym jest i co ma wspólnego z postępem technologicznym.
  • Idea pedagogiki alternatywnej – konieczność czy przyszłość edukacyjnej rzeczywistości.
  • Przedszkola leśne jako progresywna forma wczesnej edukacji: historia i koncepcja przedszkoli leśnych na przykładzie Skandynawii i Niemiec oraz polskie doświadczenia.
  • Elementy założeń przedszkola leśnego w standardowej placówce: zmiana sposobu myślenia, przykłady działań podejmowanych w plenerze i w sali przedszkolnej.

Podczas warsztatu skoncentrujemy się na przedstawieniu uczestnikom konkretnych, praktycznych narzędzi, możliwych do zastosowania już kolejnego dnia. Omówienia teoretyczne skracamy do niezbędnego minimum, tak aby wykorzystać dostępny czas na praktykę, szukanie i dostarczanie konkretnych rozwiązań.

Proponowany program ramowy możemy dowolnie modyfikować, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie Państwa kadry.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy najlepszą tematykę rady.

Można do nas zadzwonić lub napisać maila:

Lub też wysłać formularz kontaktowy – odpiszemy lub oddzwonimy. 

Zobacz wszystkie szkolenia nauczycieli.

Sprawdź także szkolenia nauczycieli online na naszej platformie szkoleniowej.

#tagi rady szkoleniowej: przedszkola leśne, edukacja alternatywna, relacje dziecka z przyrodą, szkolenie dla nauczycieli, szkolenia dla rad pedagogicznych, szkolenia dla nauczycieli online, przykłady zabaw w plenerze, realizacja podstawy programowej w oparciu o przyrodę

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem