fbpx

Gotowe karty pracy do wykorzystania na różne okazje

Przejdź do wybranego miesiąca:

Zapoznaj się z kreatywnymi materiałami na różne okazje
Wykorzystaj karty na lekcji lub w pracy indywidualnej
Previous slide
Next slide

Styczeń:

Dzień logiki - 14.01

Logiczne myślenie to myślenie poprawne, rzeczowe i oparte na związkach przyczynowo-skutkowych. To także umiejętność bardzo przydatna i ceniona w dzisiejszym świecie!  Ale czy da się uczyć logicznego myślenia w ciekawy sposób? Jasne, że tak! Postawcie na zabawę i zaproście swoich młodszych i starszych uczniów do rozwiązania zagadek prowokujących do chwili namysłu. A może okaże się, że są wśród nich przyszli detektywi? 

Dzień kryptologii - 25.01

25 stycznia, już po raz 17. świętować będziemy Dzień Kryptologii! A czy Twoi uczniowie słyszeli już o Enigmie i o tym, co wspólnego ma z nią trójka polskich matematyków – Rejewski, Różycki i Zygalski? To świetna okazja, żeby poznać ich historię! Czemu nie wykorzystać do tego szyfrów?  Progresfera przygotowała dwie karty pracy (dla młodszych i starszych), dzięki którym klasa nie tylko poszerzy swoją wiedzę, ale też wcieli się w kryptologów.  

Ferie zimowe - planer

Już za chwilę pierwsze województwa rozpoczynają ferie zimowe ☃. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na udane ferie, są natomiast narzędzia, które ułatwią uczniom ( i Wam ☺️) zaplanowanie ferii idealnie dopasowanych do własnych potrzeb! Na ostatnie więc zajęcia przed rozpoczęciem przerwy polecamy Wam skorzystać z karty pracy – planera, który pomoże optymalnie wykorzystać czas wolny 🕰 Kto wie, może ten planer wypełnicie również sami dla siebie? 🙃
 

Luty:

Dzień pizzy - 09.02

Margherita, Capricciosa, Pepperoni, Hawajska… nawet poza Dniem pizzy chodzą one nam i naszym uczniom po głowie! 

9 lutego pizza dozwolona będzie nawet na lekcjach matematyki! I wcale nie oznacza to zabrudzonego podręcznika Jak to możliwe? Sprawdźcie sami, jakie karty pracy przygotowałyśmy dla Was na ten dzień! Ułamki i pole koła nigdy nie były tak smakowite😋

Dzień kota - 17.02

Miauczą, mruczą, łaszą się, są naszymi przyjaciółmi i rządzą niejednym domem, a 17 lutego obchodzą swoje święto. Tego dnia nawet zagorzali psiarze ciepło myślą o kotach 🙂 Nie może ich zabraknąć także w Twojej klasie! Progresfera przygotowała karty pracy dla uczniów, które pozwolą Wam wspólnie świętować. Z młodszymi przy pomocy kostki i kredek stworzycie własne, nietypowe futrzaki, a ze starszymi obalicie kilka kocich mitów. 

Kwiecień:

Dzień Bezdomnych Zwierząt i Dzień Szczura - 04.04

🐱 Wiosną obchodzimy Dzień Bezdomnych Zwierząt oraz Światowy Dzień Szczura. Wsparcie bezdomniaków pomaga rozwijać empatię – jeśli szukasz sposobu, aby popracować z uczniami nad tym tematem, zaproponuj im kartę pracy – krzyżówkę. A może pokażesz im też, jak niesamowitymi zwierzętami są szczury? Obok znajdziesz zbiór ciekawostek. 

 

Dzień Zabytków - 18.04

Każdy turysta doskonale wie, że wszędzie jest coś do odkrycia, prawda? 18 kwietnia to okazja do rozmów o dbaniu o tradycję, liście UNESCO czy odbytych przez uczniów podróżach. Pomogą Wam w tym karty pracy! Dzięki nim, młodsi uczniowie wcielą się w konserwatorów zabytków, a starsi zaprogramują wehikuł czasu!

Dzień Ziemi oraz Dzień Kreatywności i Innowacji - 21-22.04

🌍 21 i 22 kwietnia to wyjątkowe daty! Te przypadające po sobie dni są doskonałą okazją, aby drzemiącą w uczniach kreatywność i innowację wykorzystać do ratowania planety! Jak to zrobić? Obok znajdziesz pomysły na aktywności dla uczniów w różnym wieku.

Dzień DNA- 25.04

25 kwietnia 1953 cały świat dowiedział się o strukturze podwójnej helisy! Z tej okazji, warto poświęcić chwilę na lekcję o genetyce! Zagadka detektywa zachęci uczniów do poszukiwania cech dziedzicznych w rodzinie oraz zaprosić ich do szybkiej gry ruchowej wymagającej wiedzy o zasadzie komplementarności!

Maj:

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji - 03.05

Święta obchodzone w maju są szczególnie ważne dla Polaków. To doskonały moment do rozmowy na temat historii naszego kraju, jego symboli i współczesnego patriotyzmu. Zachęcamy do wykorzystania przygotowanej przez nas karty pracy o biało-czerwonych flagach!

Dzień Unii Europejskiej - 09.05

Od 2004 roku Polska jest częścią zjednoczonej Europy. Zabawa w formie memory ułatwi Twoim uczniom zapamiętanie innych państw członkowskich, a karta pracy z mottem pozwoli poddać refleksji ideę Unii Europejskiej.

Dzień Limeryków - 12.05

Idealna okazja na wyzwania polonistyczne dla starszych, rozwój kreatywności oraz wprowadzenie odrobiny poczucia humoru na lekcje. Zachęcamy do wykorzystania przygotowanej przez nas karty pracy z wyzwaniem dla uczniów, dotyczącym układania limeryków!

 

Dzień Pszczół - 20.05

Czy wiecie, że bez nich nie byłoby nie tylko miodu 🍯, ale też… kawy ☕? Dzięki karcie pracy przeanalizujecie rolę pszczół w tworzeniu wielu z Waszych ulubionych produktów (i poćwiczycie wyszukiwanie  informacji w sieci), a instrukcja poidełka pozwoli Wam zadbać o słodkie owady w szkole i w domu!

Dzień mamy - 26.05

Jedyne, niepowtarzalne, niezastąpione – nasze Mamy! W dniu ich święta przypada też Dzień samolotów z papieru – może tym razem, oprócz tradycyjnych życzeń, wyślemy im słowa miłości samolotem?? Wzór znajdziecie obok!

Czerwiec:

Dzień Garfielda- 19.06

Jest rudy, leniwy, kocha lasagnę i nie cierpi poniedziałków… Tak, dobrze myślicie, mowa oczywiście o Garfieldzie! Czy wiecie, że popularny kot 19 czerwca obchodzi swoje święto? Mamy nadzieję, że nie zapomnicie w tym dniu poczytać komiksu lub obejrzeć choć odcinka serialu z jego udziałem! W szkole za to możecie wykorzystać nasze karty pracy!

 

Światowy dzień środowiska - 05.06

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony przez ONZ już 51 lat temu! Dla nas jest to jeden z tych dni, które powinny trwać cały, okrągły rok – w końcu o naturze nie można pamiętać tylko od święta! Szukasz sposobów, aby porozmawiać z klasą o ekologicznych nawykach? Dobrze trafiłeś/aś! Przygotowałyśmy dla Ciebie karty pracy, dzięki którym młodsi uczniowie przypomną sobie podstawowe zasady segregacji śmieci, a starsi stworzą odpowiedzialną mapę okolicy, która ułatwi im stawanie się świadomymi konsumentami zgodnie z założeniami Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Wrzesień:

Dzień Dobrych wiadomości - 08.09

Dzień dobrych wiadomości to nie tylko miła odmiana od informacji przekazywanych przez media – to również okazja do ćwiczenia kreatywności oraz myślenia przyczynowo-skutkowego naszych uczniów! Przygotowana karta pracy ułatwi Wam przeprowadzenie ćwiczenia z uczniami!

Dzień Programisty - 13.09

Razem z uczniami rozpocznijcie przygodę z programowaniem! Pracownia informatyczna nie będzie tu konieczna, nauka podstaw może odbywać się w każdych warunkach. Dlatego Progresfera przygotowała dla Was dwie karty pracy, dzięki którym uczniowie zapoznają się z działaniem wierszy poleceń oraz kodem binarnym.

Międzynarodowy Dzień Demokracji - 15.09

Święto, które decyzją ONZ obchodzimy co roku 15 września. To czas szerzenia i umacniania demokracji, wymiany doświadczeń, podnoszenia świadomości i oddania hołdu wszystkim walczącym o prawa człowieka. Wykorzystajmy tę okazję, aby wspólnie z uczniami pochylić się nad ustrojem panującym w naszym kraju, jego historią i teraźniejszością. Pobierzcie kartę pracy – krzyżówkę dla uczniów.

Dzień kropki - 15.09

🔵 15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, niezwykłych pomysłów, poszukiwania talentów i tworzenia. 🟡

Progresfera przygotowała kartę pracy dla Was i Waszych uczniów. Wykorzystajcie je na dowolnej lekcji i dajcie się ponieść wyobraźni! 

Dzień Języków Obcych- 23.09

Jeśli szukasz sposobu na świętowanie ze swoją klasą, przychodzimy z pomocą! Tym razem, przygotowałyśmy dla uczniów propozycję wspólnej językowej zabawy oraz kartę pracy, które pozwolą przypomnieć sobie podstawowe zwroty grzecznościowe w różnych językach oraz zastanowić się nad pochodzeniem spotykanych na co dzień zapożyczeń. Amusez-vous! Have fun!

Dzień Chłopaka - 30.09

Każdy chłopak to SUPERchłopak! 30 września to doskonała data, aby przypomnieć o tym całemu światu! W tym szczególnym dniu zachęcamy do docenienia wszystkich talentów, umiejętności, cech i wiedzy – każda z nich jest w końcu wyjątkową i wartą pielęgnowania SUPERmocą.

Zaproście uczennice do przygotowania wyjątkowego prezentu dla chłopaków – dyplomów SUPERmocy, które pokażą im, jak bardzo są zauważani i doceniani!

Październik:

Dzień tabliczki mnożenia

🖌️ Czy wiecie, że 1 PIĄTEK października to Dzień tabliczki mnożenia? Jeśli szukacie sposobu, aby Wasi najmłodsi uczniowie opanowali ją poprzez zabawę – wykorzystajcie naszą kolorowankę!

Dzień Uśmiechu i Dzień Tabliczki mnożenia

Czy uśmiech i tabliczka mnożenia mogą iść ze sobą w parze? Jasne, że tak! To, że obchodzą swoje święta tego samego dnia nie może być przypadkiem 🙂 Czy zastanawiacie się jak uczyć mnożenia z radością? Najlepiej poprzez zabawę! Progresfera przygotowała dla Was i Waszych uczniów domino, które pomoże utrwalić kilka pozycji z tabliczki bez przynudzania, za to z uśmiechem od ucha do ucha w grupie klasowych przyjaciół.

Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10

Zdrowy Duch jest tak samo ważny, jak zdrowe ciało! A jednak o zdrowiu psychicznym zapominamy częściej… Pora o nie zadbać. Sprawdź z uczniami w każdym wieku, jak samodzielnie wykonać gniotka antystresowego, a ze starszymi – przygotuj playlistę na każdy nastrój!

Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni - 20.10

Dobry kucharz gotuje nie tylko smacznie, ale i zdrowo! Troszczy się przy tym o nasze kubki smakowe, żołądki i cały organizm.  Święto Szefa kuchni to okazja do ciekawych zajęć z uczniami – dla młodszych uczniów polecamy kolorową kartę z zadaniem, które wprowadza do dyskusji o zdrowym żywieniu. Dla starszych – przepis, który bez problemu zrealizujecie w grupie klasowej – ćwicząc współpracę i wzmacniając integrację uczniów!

Dzień Origami - 24.10

Składanie rozmaitych kształtów może nauczyć nas nie tylko dokładności, ale też cierpliwości i wytrwałości oraz poprawić koordynację wzrokowo-ruchową. Przy okazji, może być też doskonałą zabawą dla całej klasy i okazją do dzielenia się radością z innymi! Pobierz naszą kartę pracy i przekonaj się, jak magiczne gwiazdki z papieru mogą wywołać uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli.

Listopad:

Narodowe Święto Niepodległości - 11.11

To już 104 lata, od kiedy Polska odzyskała niepodległość! 11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii naszego kraju. W tym dniu świętujemy biorąc udział w miejskich obchodach, wywieszając flagi, a po poznańsku nawet jedząc rogale! To dobry moment, aby docenić też piękno naszego kraju! Dlatego razem z uczniami zastanówcie się, jakie są Wasze ulubione i najpiękniejsze miejsca w Polsce – być może to dobra okazja do zaplanowania wspólnej wycieczki? Obok znajdują się karty pracy dla młodszych i starszych!

Światowy Dzień Życzliwości - 21.11

Czasem do świętowania wystarczy zwykły uśmiech, miłe słowo, drobny dobry uczynek. Razem możemy sprawić, że okazywanie dobra wejdzie nam w nawyk   Progresfera przygotowała dla Waszych uczniów dwie propozycje życzliwych aktywności. Z uczniami w kązdym wieku przygotujecie karteczki z miłymi słowami do rozwieszenia w szkole, ze starszymi odkryjecie magię postcrossingu i przesyłania kartek z pozdrowieniami!  

Grudzień:

Dzień Majsterkowicza - 03.12

Czy znacie kogoś, kto potrafi naprawić każdy zepsuty przedmiot? A może stworzyć coś z niczego? Tak się składa, że 3 grudnia swoje święto obchodzą wszyscy majsterkowicze! Z tej okazji zachęcamy do uwolnienia pokładów kreatywności i spróbowania swoich manualnych sił przy tworzeniu z uczniami własnoręcznych prezentów! Progresfera przygotowała dla Was dwie (proste jak drut!) instrukcje. Dla początkujących proponujemy klimatyczne śnieżne kule w słoikach, a dla lubiących większe wyzwania – bawełniane kulki na lampki choinkowe. Pora przygotować prezenty!

Powstanie Wielkopolskie - 27.12

Wielkimi krokami zbliża się 104. rocznica wybuchy Powstania Wielkopolskiego – zrywu, który zapisał się w historii Polski jako zwycięstwo przywracające w granice Państwa większość obecnego województwa wielkopolskiego. To piękny dzień nie tylko dla wszystkich Poznaniaków, ale i każdego Polaka!  Progresfera chciałaby w tym roku zaprosić Was i Waszych uczniów do pochylenia się nad pieśniami śpiewanymi zimą 1918/19 oraz hasłem, które krążąc z ust do ust doprowadziło do rozpoczęcia walk. Pomogą Wam w tym karty pracy – jedna z szyfrem dla starszych uczniów, druga z ćwiczeniem rozumienia ze słuchu dla młodszych.

E-booki, narzędziowniki, artykuły, publikacje:

Jak pomóc uczniom odkryć zainteresowania

Dla wszystkich doradców oraz wychowawców, którzy mierzą się z tym, że ich uczniowie nie mają zainteresowań, napisałyśmy publikację z propozycjami konkretnych ćwiczeń i rozwiązań. 
Zobacz e-book

Na tropie pasji ćwiczenia online

W związku z wprowadzeniem nauczania zdalnego, dopasowałyśmy ćwiczenia do aplikacji internetowych! Publikacja "Na tropie pasji" - do wykorzystania w pracy online.
Zobacz e-book

Zakodowane piosenki - innowacja w przedszkolu

Dla nauczycieli szukających pomysłu na innowację pedagogiczną do przeprowadzenia w przedszkolu, a dokładnie - na zajęciach muzycznych. 
Czytaj artykuł

Wypalenie - co robić?

W materiale przedstawiamy symptomy, czynniki ryzyka i fazy wypalenia w zawiedzie nauczyciela. Zawiera również obszerny opis tworzenia planu naprawczego (metody reagowania na objawy).
Czytaj publikację

Jak dotrzeć do ucznia?

Dla wszystkich zainteresowanych Analizą Transakcyjną w edukacji - koncepcja "drzwi kontaktu", którą można wykorzystać przy projektowaniu zajęć, jak i w komunikacji z uczniami i rodzicami.
Czytaj artykuł

Sterowniki - siła i słabość

Nasze sterowniki, zgodnie z Analizą Transkacyjną są naszym zasobem, jednak w sytuacjach stresu, strachu i zmęczenia stają się swoistym przymusem - i działają niekonstruktywnie. Poznaj je i okiełznaj.
Czytaj artykuł

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap nowych kursów dla siebie!

Raz na 3-4 tygodnie otrzymasz informacje o nowych kursach i webinarach.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem