Mowa nienawiści – pomysł na lekcję wychowawczą

Cyberświat nazywany jest czasem „miastem bezprawia”. Brak kontroli społecznej, częściowa anonimowość i poczucie bezkarności sprawia, że hejt i mowa nienawiści stały się stałym składnikiem cyfrowej rzeczywistości. Badania EU Kids online (2018) pokazały, że w ciągu roku ponad 30% uczniów i uczennic doświadczyło agresji w sieci „na własnej skórze”, a prawie 9% stało się ofiarą mowy nienawiści. Młodzi czasem nie odróżniają od siebie hejtu, trollingu i mowy nienawiści. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tych zjawisk. Co najtrudniejsze – nie wiedzą też, jak na nie reagować. Hejt i mowa nienawiści nie znikną w magiczny sposób. Możemy jednak pomóc naszym uczniom radzić sobie z nimi – i budować bardziej empatyczne społeczeństwo przyszłości.

Mowa nienawiści – pomysł na lekcję wychowawczą

Program szkolenia

  • Granice wolności słowa
  • Hejt, trolling a mowa nienawiści
  • Dobra zabawa, żart czy agresja – wpływ hejtu i mowy nienawiści na innych
  • Od słowa do czynów – konsekwencje mowy nienawiści
  • Ja w roli świadka, Ja w roli celu ataku – jak reagować na hejt i mowę nienawiści w sieci

Podczas warsztatu skoncentrujemy się na przedstawieniu uczestnikom konkretnych, praktycznych narzędzi, możliwych do zastosowania już kolejnego dnia. Omówienia teoretyczne skracamy do niezbędnego minimum, tak aby wykorzystać dostępny czas na praktykę, szukanie i dostarczanie konkretnych rozwiązań.

Proponowany program ramowy możemy dowolnie modyfikować, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie Państwa kadry.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy najlepszą tematykę rady.

Można do nas zadzwonić lub napisać maila:

Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli PROGRESFERA
przy  AiA Doradztwo i Edukacja Psychologiczna Sp. z o.o.
www.aiadoradztwo.pl

Lub też wysłać formularz kontaktowy – odpiszemy lub oddzwonimy. 

Zobacz wszystkie szkolenia nauczycieli.

Sprawdź także szkolenia nauczycieli online na naszej platformie szkoleniowej.

#tagi rady szkoleniowej: mowa nienawiści, pomysł na lekcję wychowawczą, szkolenie dla nauczycieli, szkolenia dla rad pedagogicznych, szkolenia dla nauczycieli online, granice wolności słowa, reakcja na hejt, konsekwencje mowy nienawiści

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem