Edukacja w czasach dezinformacji

Cóż za cudowna sprawa – w końcu żyjemy w czasach, w których każdy ma dostęp do nielimitowanej ilości informacji, niezależnie od tego, gdzie mieszka i z jakiego domu pochodzi. Jednak… czy to naprawdę powód do radości? Internet zalany jest spiskowymi narracjami, sensacyjnymi pseudo-faktami czy fałszywymi wiadomościami i poradami. Z badań przeprowadzonych przez KANTAR (03.2018) wynika, że 75% z nas spotyka się z fake newsami kilka razy w tygodniu. Co gorsza, nie tylko uczniowie, lecz również MY – dorośli – często dajemy się zmanipulować wiadomościom z sieci. Co więc robić? Zamiast odcinać się od zasobów Internetu, lepiej po prostu zdobyć niezbędną w dzisiejszym świecie kompetencję – czyli umiejętność weryfikowania informacji i reagowania na nie. Rozkładając to na czynniki pierwsze: musimy wiedzieć, co powinno zwrócić naszą uwagę i wzmóc czujność, jak skutecznie weryfikować poszczególne dane oraz – jak reagować, jeśli spotykamy się z fake newsami, publikowanymi np. przez naszych znajomych. Dopiero, gdy sami opanujemy tę umiejętność, będziemy mogli być przewodnikami dla uczniów po współczesnym świecie dezinformacji. A jako że fake newsy w najbliższym czasie nie znikną, rozwijanie krytycznego myślenia u dzieci i młodzieży to jedno z najważniejszych zadań dzisiejszej edukacji. 

Fake news? Sprawdzam! Edukacja w czasach dezinformacji

Program szkolenia

  • Fake newsy, postprawda i clickbajty – czyli o co to całe zamieszanie
  • Sygnały ostrzegawcze – które informacje powinny wzbudzać naszą czujność
  • Jak weryfikować wiadomości: narzędzia i procedury, ułatwiające krytyczną ocenę informacji
  • Walka z fake newsami w sieci – czyli aktywiści i eksperci w akcji
  • Narzędzia online, gry i ćwiczenia – inspiracje na warsztaty dla uczniów i uczennic z różnych grup wiekowych

Podczas warsztatu skoncentrujemy się na przedstawieniu uczestnikom konkretnych, praktycznych narzędzi, możliwych do zastosowania już kolejnego dnia. Omówienia teoretyczne skracamy do niezbędnego minimum, tak aby wykorzystać dostępny czas na praktykę, szukanie i dostarczanie konkretnych rozwiązań.

Proponowany program ramowy możemy dowolnie modyfikować, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie Państwa kadry.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy najlepszą tematykę rady.

Można do nas zadzwonić lub napisać maila:

Lub też wysłać formularz kontaktowy – odpiszemy lub oddzwonimy. 

Zobacz wszystkie szkolenia nauczycieli.

Sprawdź także szkolenia nauczycieli online na naszej platformie szkoleniowej.

#tagi rady szkoleniowej: edukacja w czasach dezinformacji, szkolenie dla nauczycieli, szkolenia dla rad pedagogicznych, szkolenia dla nauczycieli online, fake news, postprawda, ocena informacji

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem