Logopedia z Pikusiem

Progresfera gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Naszym wolontariuszem jest postać nie byle jaka! Kim ona jest? Czytajcie dalej!

Nauczycielko, rodzicu, logopedo! Wszyscy wiemy, jak poważne mogą być konsekwencje wad wymowy u dzieci (trudności w nauce pisania/czytania, trudności relacyjne…). Możemy jednak w bardzo prosty sposób nasze dzieciaki wesprzeć, proponując im ćwiczenia logopedyczne. I tutaj pojawiają się pytania – jak takie ćwiczenia przeprowadzić, mimo że nie jestem specjalistą? Jak mam zmotywować do nich dziecko czy uczniów? Mamy dla Was rozwiązanie! Serię przezabawnych opowiadań o SMOKU – PIKUSIU – czyli perfekcyjne połączenie doskonałej zabawy z profesjonalnymi ćwiczeniami!

Jak zdobyć opowiadania? To proste – przyłącz się do naszej akcji i wesprzyj e-skarbonkę Progresfery dla WOŚP (klik) a następnie podaj swój adres e-mail poprzez formularz (klik). Opowiadania wraz podbudową merytoryczną oraz demonstracją – nagraniami ćwiczeń – otrzyma każda osoba, która wpłaci min. 20 zł. Zrobisz coś pięknego dla swoich podopiecznych i dla innych!

To metoda dla KAŻDEJ NAUCZYCIELKI I KAŻDEGO RODZICA, również dla każdego logopedy – ćwiczenia logopedyczne – fonacyjne, oddechowe i usprawniające narządy mowy  są przygotowane przez logopedkę i nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, tak więc macie gwarancję ich skuteczności. Do tego są dostosowane zarówno do pracy z pojedynczym dzieckiem, jak i grupą. Od teraz dbanie o prawidłową wymowę u Waszych pociech będzie „zwykłym Pikusiem”!

Pikuś w skrócie, czyli dlaczego warto?

  • Opowieść stworzona przez logopedkę i nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej z 30-letnim stażem
  • Ilustracje przygotowane przez 9-letniego Borysa – Pikusia i jego ferajnę zobaczycie pokazane okiem dziecka zakochanego w ich przygodach
  • Historia napisana z poczuciem humoru – dzieci ćwiczą świetnie się przy tym bawiąc
  • Każde ćwiczenie jest opisane oraz zobrazowane na filmie
  • Ćwiczenia logopedyczne do stosowania w całej klasie/ grupie, jak również w pracy indywidualnej, w zależności od potrzeb
  • 3 odcinki pełne logopedycznych zabaw oraz całkowicie nie-logopedycznych smoczych przygód

Jak zaprosić Pikusia do swojego domu/ swojej klasy i zacząć prowadzić ćwiczenia logopedyczne?

Nic prostszego! Pikuś bowiem gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i jest progresferowym wolontariuszem! Aby otrzymać 3 odcinki jego przygód trzeba mu dorzucić 20 (lub więcej) złotych do puszki a następnie wypełnić formularz i podać w nim adres e-mail, na który wyślemy PDF oraz dostęp do ćwiczeń.

To jak? Dorzucisz Pikusiowi kilka złotych?

Krok 1:
wpłać min. 20 zł na WOŚP do puszki Progresfery:

Krok 2:
wypełnij formularz, podaj w nim swój adres e-mail:

Skąd się wzięły opowieści? Jak powstała bajka i nietypowe ćwiczenia logopedyczne?

Otóż dawno, dawno temu pewna nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej skończyła studia podyplomowe z zakresu logopedii i zaczęła prowadzić zajęcia w tym zakresie w klasie „0” w swojej szkole. Bardzo chciała, by co tydzień przed zajęciami indywidualnymi swój aparat artykulacyjny ćwiczyły wszystkie dzieci z grupy.

I cóż? Jedna wielka klęska. Okazało się, że dzieci tego nie polubiły. Dlaczego?

Bo zajęcia były po prostu nudne. Ileż razy dzieci mogą wysuwać język? Oblizywać się, „liczyć” językiem zęby, uśmiechać się na żądanie, nadymać policzki? Ileż mogą bawić się w „chorego misia”, „zmęczonego kotka”? Odpowiedz brzmi – niewiele.

A przecież takie ćwiczenia logopedyczne są potrzebne logopedzie, rodzicowi, który ma pracować w domu, utrwalając pracę na zajęciach. Także rodzicowi, który chce, by dziecko pięknie mówiło i bawiło się przy tym doskonale. Przydadzą się również nauczycielom podczas zajęć w przedszkolu i szkole. Takie ćwiczenia powinny być proste i miłe. Ot, taki „zwykły pikuś”.

Tak jak ćwiczeń na utrwalanie wywołanej głoski jest mnóstwo (wierszyków, tekstów, ilustracji i gier), tak atrakcyjnych ćwiczeń kształcących u dziecka aparat oddechowy, fonacyjny i artykulacyjny jest na polskim rynku wydawniczym zbyt mało.

A gdyby ten „zwykły pikuś” stał się Niezwykłym Pikusiem? Lekko tchórzliwym smokiem o dobrym sercu i dziurawych zębach? Wielkim smakoszem niezdrowych rzeczy – landrynek, słodkich balonowych gum do żucia, chrupiących chipsów? 

A gdyby mieszkał w lesie, gdzie nie ma zwierząt, liści na drzewach, trawy, bo grasuje tam… Upsss! Nie mogę zdradzić kto!

ćwiczenia logopedyczne pikulinda

A gdyby miał przyjaciół – chudego smoka Farfelka, grubą smoczą dziewczynę Paróweczkę i najmniejszego smoka świata Niuniusia?

Och, gdyby tam jeszcze zamieszkała Złota Wróżka, która zapomniała wielu czarów, bo często wylatuje na maltańskie plaże z walizką pełną eleganckich kapeluszy?

I gdyby pojawiła się też ONA – jedyna, najpiękniejsza, dzielna, lecz nie zawsze dobra Pikulinda?

I gdyby za sprawą tych postaci i ich przygód sprowokować wiele ćwiczeń artykulacyjnych? Odpowiedź na te wszystkie pytania brzmiała TAK!!! I wtedy właśnie zaczęła powstawać opowieść. A kolejne grupy dzieci zaczęły nazywać nauczycielkę Panią od Pikusia, albo wręcz Panią Pikuś.

No i wreszcie, za sprawą Progesfery, Pani od Pikusia postanowiła zacząć spisywać smocze dzieje. Dlatego, że ceni działalność i dobro niesione przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do ekipy Pikusia dołączył również 9-letni Borys, który stworzył niezwykłe ilustracje, nadając całej smoczej gromadzie kształty, kolory i niepowtarzalny charakter. Ćwiczenia logopedyczne stały się ciałem!

No to zaczynamy!

Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma stawami, za siedmioma kałużami był ciemny, ciemny las…

Autor obrazka: Borys lat 9 – ilustrator Przygód Pikusia

ćwiczenia logopedyczne

Kim jest Pani od Pikusia? Autorka opowieści logopedycznych:

Elżbieta Kmita

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z 30-letnim doświadczeniem, logopedka – od 20 lat prowadzi terapię logopedyczną. Przez ponad 10 lat była doradczynią metodyczną i prowadziła szkolenia z zakresu metod aktywizujących, rozwijania kompetencji kluczowych i szeroko pojętych umiejętności ucznia oraz pomiaru dydaktycznego. Posiada uprawienia edukatora, jest ekspertką ds. awansu zawodowego z listy MEN. Jest pomysłodawczynią oraz autorką zadań w konkursie ortograficznym Gżegżółka, objętym honorowym patronatem WKO. Otrzymała nagrody WKO oraz Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia. Specjalizuje się wykorzystywaniu szerokiego spektrum metod aktywizujących w edukacji wczesnoszkolnej, nowatorskim prowadzaniu zajęć logopedycznych z grupą dzieci wg. autorskiego programu, rozwijaniu myślenia dywergencyjnego u uczniów oraz technikach utrzymywania dyscypliny.

Jak zaprosić Pikusia do swojego domu/ swojej klasy i zacząć prowadzić ćwiczenia logopedyczne?

Nic prostszego! Pikuś bowiem gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i jest progresferowym wolontariuszem! Aby otrzymać 3 odcinki jego przygód, wraz z obszernym opracowaniem – podbudową merytoryczną i opisem oraz nagraniami ćwiczeń “przemyconych” w przygodach naszego tchórzliwego smoka i jego ferajny trzeba mu dorzucić 20 (lub więcej) złotych do puszki a następnie wypełnić formularz i podać w nim adres e-mail, na który wyślemy PDF oraz dostęp do ćwiczeń.

To jak? Dorzucisz Pikusiowi Kilka złotych?

Krok 1:
wpłać min. 20 zł na WOŚP do puszki Progresfery:

Krok 2:
wypełnij formularz, podaj w nim swój adres e-mail:

DZIĘKUJEMY!!

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem