Szkoła przyjazna uczniom i uczennicom z doświadczeniem migracji

W dobie aktualnych sytuacji migracyjnych nie sposób uniknąć rozmów na temat obaw i wyzwań szkół przyjmujących uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji. Mając na uwadze powyższe, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co ja robię, aby moja szkoła stała się przyjazna dla uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji – niezależnie od kraju ich pochodzenia czy stopnia znajomości języka polskiego?

Istotne z punktu widzenia ogólnej sytuacji z jakimi zmierzają się szkoły jest zastosowanie takich działań, które wspierałyby codzienną prace nauczycieli i nauczycielek, a tym samym oddziaływałyby bezpośrednio na sytuację dzieci z doświadczeniem migracji uczących się w danej placówce oświatowej. Odpowiedzią na wskazane powyżej wyzwania mogą być narzędzia pozwalającego w kilku krokach wdrożyć model szkoły przyjaznej dzieciom z doświadczeniem migracji. Takie rozwiązanie stanowi wsparcie w każdym momencie pracy dyrekcji, kadry pedagogicznej w tym wychowawców i wychowawczyń klas.

Zaproponowany podczas webinaru model przyjaznej szkoły, pozwala na zdobycie know how i opracowanie własnych sposobów pokonywania pierwszych wyzwań związanych z nowym uczniem lub uczennicom z doświadczeniem migracji w szkole.

Szkoła przyjazna uczniom i uczennicom z doświadczeniem migracji

Program szkolenia ONLINE (2 godziny zegarowe)

• Uczeń/uczennica z doświadczeniem migracji – o kim mowa?
  • Psychologiczne aspekty migracji dzieci
  • Szkolny System Integracji – pierwsze kroki stawania się szkołą wielokulturową czyli praktyczne narzędzie poza systemowe
  • „Jesteśmy szkołą wielokulturową i jesteśmy z tego dumni!” – przykłady dobrych praktyk z zakresu działań integracyjnych i informacyjnych dla społeczności szkolnej

Podczas webinaru Szkoła przyjazna uczniom i uczennicom z doświadczeniem migracji – skoncentrujemy się na przedstawieniu uczestnikom i uczestniczkom konkretnych, praktycznych narzędzi, możliwych do zastosowania już kolejnego dnia. Omówienia teoretyczne skracamy do niezbędnego minimum, tak aby wykorzystać dostępny czas na praktykę, szukanie i dostarczanie konkretnych rozwiązań.

Trenerka prowadząca webinar:

dr Sylwia Antonowicz – doktorka nauk społecznych ze specjalizacją pedagogika, specjalistka ds. edukacji w Fundacji Emic oraz koordynatorka projektów edukacyjnych w Polskiej Akcji Humanitarnej. Członkini i koordynatorka zespołu edukacja w Międzysektorowym Wojewódzkim Zespole ds. Zarządzania Migracjami i Polityką Migracyjną (kujawsko-pomorskie). Edukatorka i trenerka organizacji pozarządowych. Z tematem migracji, edukacji międzykulturowej i globalnej związana od blisko 10 lat.