Wsparcie ucznia z zaburzeniami nastroju

Coraz więcej dzieci i młodzieży choruje na depresję, w każdej szkole spotykamy już uczniów, którzy nie podejmują podstawowych aktywności życiowych, takich jak dbanie o siebie i swoje miejsce, utrzymywanie relacji koleżeńskich, nie mówiąc o nauce szkolnej. Jednocześnie w Polsce kultura dbania o zdrowie psychiczne dopiero się rozwija i często brakuje rodzicom, nauczycielom, młodym ludziom wiedzy z tego zakresu, co powoduje bagatelizowanie problemu lub udzielanie nieskutecznego wsparcia. Obecna sytuacja – zdalnego nauczania, a więc i izolacji sprzyja pojawianiu się zaburzeń nastroju oraz wzmacnia objawy u uczniów, którzy borykają się z depresją. A warto wiedzieć, że depresja jest chorobą śmiertelną i wynika z zaburzeń w obszarze neuroprzekaźników. Często nauczyciel jest tą pierwszą osobą, która zauważa niepokojące sygnały, ponieważ zaburzenia zdrowia psychicznego najszybciej wpływają na poziom funkcjonowania poznawczego.

Przed nauczycielem stoją trzy podstawowe zadania. Po pierwsze umiejętności diagnostyczne, jak odróżnić zwykłe lenistwo, zły nastrój od zaburzeń depresyjnych, po drugie rozpocząć współpracę z rodziną, w celu uzyskania pomocy medycznej (farmakologicznej, psychiatrycznej, terapeutycznej) i po trzecie jak samemu rozmawiać, wspierać i zindywidualizować pracę z takim uczniem.

Jak odróżnić zaburzenia nastroju, depresję od buntu i lenistw? Wsparcie ucznia z zaburzeniami nastroju.

Program szkolenia

  • jak rozpoznać depresję w warunkach szkolnych i odróżnić ją od innych symptomów zaburzeń nastroju
  • jak przeprowadzić wywiad diagnostyczny z rodzicem
  • jak rozpocząć współpracę z rodzicem w celu udzielenia efektywnego wsparcia dziecku
  • jak rozmawiać z uczniem cierpiącym n depresję
  • jak indywidualizować pracę z takim uczniem, w celu wsparcia procesu leczenia

Podczas warsztatu skoncentrujemy się na przedstawieniu uczestnikom konkretnych, praktycznych narzędzi, możliwych do zastosowania już kolejnego dnia. Omówienia teoretyczne skracamy do niezbędnego minimum, tak aby wykorzystać dostępny czas na praktykę, szukanie i dostarczanie konkretnych rozwiązań.

Proponowany program ramowy możemy dowolnie modyfikować, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie Państwa kadry.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy najlepszą tematykę rady.

Można do nas zadzwonić lub napisać maila:

Lub też wysłać formularz kontaktowy – odpiszemy lub oddzwonimy. 

Zobacz wszystkie szkolenia nauczycieli.

Sprawdź także szkolenia nauczycieli online na naszej platformie szkoleniowej.

#tagi rady szkoleniowej: zaburzenia nastroju, szkolenie dla nauczycieli, szkolenia dla rad pedagogicznych, szkolenia dla nauczycieli online, depresja w warunkach szkolnych, wywiad diagnostyczny

Edukacja to Twoja pasja? Nie przegap szkoleń, które mogą Cię zainteresować!

Zostaw nam swoje imię i adres e-mail, a będziemy Cię informować o nowych webinarach, kursach, otwieranych naborach na studia i innych wydarzeniach Progresfery.

Swoją zgodę zawsze możesz wycofać jednym kliknięciem.

#Nauczycielom jutra #Dla szkoły z pomysłem